Történeti áttekintés

A műanyagok mesterséges úton előállított óriásmolekulájú anyagok.
A műanyagok ősei az ókorban is ismertek voltak. Ezek a különböző természetes gyanták és a bitumen. Mesterséges úton nagytömegű műanyagot az 1900-as évszázad végén kezdtek előállítani.
Óriásmolekulájú vegyületeket sokszor véletlenül állítottak elő, műanyagként csak később alkalmazták őket. ( Pl.: polisztirolt már 1835-ben előállítottak, de műanyagként csak közel 100 év múlva kezdték alkalmazni.)
A műanyagok nagyarányú termelése az 1930-as években indult meg.

1908-ban Backeland belga tudós találmányával indult meg a nem természetes alapú, szintetikus felépítésű műanyagok gyártása. Backeland fenol, formaldehid kondenzációs alapú műgyantája tette lehetővé a bakelit sajtolóporok gyártását. 1921-ben Pollák osztrák tudós a karbamid-formaldehid alapú kondenzációs termékek – aminoplasztok – felfedezésével vitte előbbre a szintetikus műanyagipart. E kettőt követte gyors egymásutánban az anilin, a különféle alkidok, a ftálsavas glicerin, a vinilgyanták és présporok stb. gyártása egészen napjaink legújabban birtokba vett műanyag-szenzációjáig, a nylonig és a szilikonig. De a fejlődés még egyáltalában nincs lezárva, mert az első műanyag felfedezésével a világ új nyersanyagforrás birtokába jutott.

Tovább